Adana Gündem Gazetesi

Sessiz dünyaların ‘duyma’ sevinci

Sessiz dünyaların ‘duyma’ sevinci
01 Mayıs 2019 - 20:02

ÇÜ Halil Avcı Duyma Engelliler Merkezi’nde biyonik kulakla duymaları sağlanan hastalar, Bahar Şenliğinde müzik eşliğinde eğlenerek, sesiz dünyalarını geride bırakmanın mutluluğunu yaşadılar.

İşitme engellilerin sessiz dünyasına “ses” olan Çukurova Üniversitesi Halil Avcı Duyma Engelliler Merkezi’nin, Biyonik Kulak uygulanan (koklear implantasyon) hastaları, düzenlenen bahar şenliğinde, gönüllerince eğlenerek, “duyma” sevincini yaşadılar. Halil Avcı Şirketler Grubu’nun 1996 yılında üniversiteye kazandırdığı Halil Avcı Duyma Engelliler Merkezi, anlamlı bir etkinliğe daha ev sahipliği yaptı.

Sadece Adana’ya değil tüm Güneydoğu’ya hizmet veren merkezin bahçesinde düzenlenen şenlikte, bahara “merhaba” diyen çocuk ve gençler, “doya doya duydukları” müzik eşliğinde dans ettiler, şarkılar söylediler. Çukurova Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalında başarıyla gerçekleştirilen biyonik kulak operasyonu ile sessiz dünyalarını geride bırakan hastalar, sevinçlerini şenliğe katılan aileleri, eş, dost ve arkadaşlarıyla da paylaştılar.

Merkez Müdürü Doç. Dr. Özgür Sürmelioğlu, şenliğin açılış konuşmasında; Halil Avcı Duyma Engelliler Merkezi’nin kurulduğu 1996 yılında itibaren işitme engellilere “ses” olduğunu belirterek, “Burada hem eğitimsel hem de rehabilitasyon amaçlı çalışmalar yapmakla birlikte, ihtiyaç duyan ve tedaviye uygun olan hastalarımızı üniversitemizin KBB Anabilim Dalına yönlendirip, operasyonlarını da planlıyoruz.  Burada hem baharın gelişini hem de yaklaşan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı aynı anda kutlamak istedik” dedi.

Palyaçolar ile çizgi film karakterlerinin kıyafetlerini giyen animatörlerin eşlik ettiği çocuk ve gençler, müzik eşliğinde saatlerce eğlenerek, duyuyor olabilmenin keyfini yaşadı. İşitme engelli çocukların söylediği şiirler ve dans gösterileri ile devam eden program müzik dinletisi ile devam etti. Bahar şenliğinde, hep birlikte yemek yiyen, dağıtılan pamuklu şekerlerle çocukluklarının tadını çıkaran çocuklara birer uçurtma da armağan edildi.

Merkezde daha önce de başta dönemin Adana Valileri Oğuz Kağan Köksal, İlhan Atış, ÇÜ eski Rektörleri Prof. Dr. Can Özşahinoğlu, Prof. Dr. Yalçın Kekeç ve halen rektörlük görevini sürdüren Prof. Dr. Mustafa Kibar ile Halil Avcı Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Halil Avcı ve ailesinin de katılımıyla birçok etkinlikler gerçekleştirilmişti. Merkezde, konuşma terapisi, işitme taraması ve ERA testi gibi birçok hizmet, alanında uzman kadro tarafından veriliyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.