Adana Gündem Gazetesi

CHP ne yapacak?

CHP ne yapacak?
DOĞAN GÜLBASAR
DOĞAN GÜLBASAR( dgulbasar@adanagundem.com )
30 Ocak 2019 - 18:07

Adana’da yerel seçim sonuçlarını CHP’nin stratejileri belirleyecek. En son yazacağımızı başta belirtelim; CHP psikolojik avantajı yakaladı. Bunu 31 Mart tarihine kadar götürürse ipi göğüsleme şansı var. Ancak Seyhan ve Yüreğir adayı belirlenirken yapılacak iki büyük hata pahalıya mal olur ve elinde sadece Çukurova ilçesi kalır.

Yerel seçimlerde ittifakların 2 kere 2 eşittir 4 yapar matematiğini gerçekleştireceğini düşünmüyorum.

Geçen cumartesi Cumhur İttifakının Adana adaylarının tanıtımı vardı. İttifakın 16 adayı görücüye çıktı. Ama fotoğraf “beş benzemez” gibi bir durum ortaya koydu.

Cumhur İttifakı açısından seçimin lokomotifi kuşkusuz Büyükşehir Belediye Başkanı MHP’li Hüseyin Sözlü ve Seyhan adayı AK Parti’li Fikret Yeni olacak.

Ancak bu iki ismin tam bir uyum içinde çalışıp birbirine destek olacağını kim iddia edebilir!

Ayrıca AK Parti, kendisi açısından oy deposu olan Yüreğir’de başarılı Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan’ı aday göstermeyerek en büyük kozunu kaybetmiş görünüyor. Bunun yanında 24 Haziran’da yüzde 34’ün üzerinde oy alarak açık farklı birinci olduğu Adana’da 16 belediyeden sadece 5’inde aday çıkarabilmiş durumda.

Tüm bunları alt alta koyduğunuzda AK Parti seçmeninin yaşadığı hayal kırıklığını düşünebiliyor musunuz?

CHP, İyi Parti ile ittifakını Adana’da sorunsuz sürdürüyor gibi görünüyor. HDP’nin Adana Büyükşehir’de aday çıkarmayacağını açıklaması da CHP açısından (en azından şimdilik) avantaj olarak görülebilir.

Şimdi CHP açısından yapılması gereken Seyhan ve Yüreğir’e çok iddialı, siyaseten güçlü adaylar çıkarmaktır.

“Büyükşehir için en iyi adayı çıkardık. Zeydan Karalar öncülüğünde seçime giriyoruz. Zeydan Karalar varken Seyhan ve Yüreğir adaylarının ismi çok önemli değil” tembelliğine kapılırsa CHP, büyük hayal kırıklığı yaşar.

Hele ki bu kadar gecikmeden sonra açıklanacak aday için “Bunca zaman bekledikten sonra belirlediğiniz adaylar bunlar mı?” sorunu Adanalı seçmenin aklına takılırsa tam tersi bir durum ortaya çıkabilir.

Seçime 2 ay kaldı. Bundan sonra yapılacak hatanın telafisi için zaman kalmadı. Her şey iyi hesaplanıp ona göre rota çizilmeli.

Aksi halde tüm handikaplarına karşın Cumhur İttifakı seçimden istediği sonucu elde ederek çıkar.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.